Wędrówka przez Labirynt Historii: Regionalne Eliminacje Turnieju Debat Historycznych IPN

Współczesne spojrzenie na przeszłość to niczym wędrówka przez labirynt pełen tajemnic i kontrowersji. 22 marca 2024 roku, w siedzibie Oddziału...

Światowy Dzień Zdrowia 2024 ,,Moje zdrowie, moje prawo”

Święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950. Święto inicjuje...

Blisko sensacji, z cennym punktem!

Ślepsk Malow Suwałki blisko niespodzianki w starciu z Jastrzębskim Węglem, aktualnymi mistrzami Polski i finalistami Ligi Mistrzów! Ostatecznie jednak górą...

II LO najlepsze w Konkursie Ekonomicznym

W dniu pełnym emocji i intelektualnych zmagań, 20 marca 2024 roku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach stała się areną dla...


Każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach uczestniczyli w przygotowanym przez grupę teatralną z kl. II E (Julia Byczkowska, Angelika Cichosz, Patrycja Bernatowicz, Krystian Janulewicz, Hubert Domalewski, Katarzyna Zawadzka, Patrycja Czarnecka, Izabela Romanowska) i kl.II C (Klaudia Rowińska) „Sądzie nad papierosem”.
Prokurator oskarżał papieros o wielokrotne morderstwa i liczne wypadki powodujące całkowitą utratę zdrowia u ludzi. Papieros został skazany na dożywotni zakaz opuszczania „paki”. W trakcie toczącej się sprawy zeznawał lekarz, który mówił o samych negatywnych skutkach palenia jako główny wymienił powstawanie nowotworów wielu narządów i chorobach odtytoniowych. Dziecko powiedziało o wpływie nikotyny na organizm, gdy mama była w ciąży. O tym, że jest biernym palaczem i ma problemy zdrowotne. Zeznanie złożyła także kosmetyczka, która podkreśliła negatywny wpływ nikotyny na skórę, włosy, starzenie się organizmu. Uczestnicy domagali się surowej kary dla oskarżonego. Nie pomogły argumenty adwokata, że palenie jest bardzo modne.
Uczestnicy wyszli z przekonaniem, że współcześnie należy poznać wszystkie argumenty dotyczące palenia i uznać, że aby być zdrowym najlepiej nie palić.
Fakty są takie, że:
Liczne badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia (m.in. chorób naczyń wieńcowych, naczyń obwodowych, naczyń mózgowych i tętniaka aorty). Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór). Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia (np. mogą wywoływać niedotlenienie narządów i tkanek). Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i nagłej śmierci sercowej. Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.
Palacze są także obarczeni znacznie większym ryzykiem wystąpienia tętniaka aorty brzusznej i miażdżycy tętnic obwodowych. Palenie jest również przyczyną niedokrwiennych i krwotocznych udarów mózgu oraz powoduje wzrost ryzyka wystąpienia demencji (otępienia naczyniopochodnego).  Obliczono, że ryzyko udaru mózgu u palaczy zrównuje się z ryzykiem u osób niepalących po upływie 5–15 lat od zaprzestania palenia.
Dlatego rzucenie palenia jest najważniejszym zaleceniem zdrowotnym!
Badanie IMPACT dla Anglii i Walii w latach 1981-2000 wykazały, że rzucenie palenia doprowadziło do 4-krotnie wyższej redukcji umieralności z powodu chorób krążenia niż redukcja cholesterolu i redukcja ciśnienia krwi.
Nie czekaj i zaplanuj rzucenie palenia już dzisiaj! Świętuj Światowy Dzień Rzucania Palenia!



Skip to content